پراپ چیست؟‌ آشنایی با انواع حساب پراپ فارکس

خانه » پراپ چیست؟‌ آشنایی با انواع حساب پراپ فارکس

پراپ را باید یکی از نام‌آشناترین واژه‌هایی دانست که هر تریدری با آن سروکار دارد. درواقع محال است در بازارهای مالی فعال باشید و بارها و بارها از این واژه استفاده نکرده باشید. این روش از تریدینگ، نوع خاصی از ترید را شامل می‌شود که در انواع بازارهای مالی نظیر بورس، سهام، فارکس و حتی ارزهای دیجیتال کارآیی دارد. 

روشی که حتی آن  دسته از معامله‌گرانی که از سرمایه کافی برخوردار نیستند هم می‌توانند با کمک سرمایه‌ای که بروکرها در اختیارشان قرار می‌دهد، وارد بازارهای مالی شوند. اگر خواهان استفاده از پراپ هستید، توصیه داریم ادامه این مقاله را از دست ندهید. 

پراپ چیست؟

پراپ چیست
دریافت سرمایه اولیه برای ترید در بازار فارکس

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل ممکن پراپ را معرفی کنیم، باید بگوییم؛ پراپ فرآیندی‌ست که در آن بروکرها سرمایه خود را در اختیار معامله گران قرار داده تا با کمک آن در بازارهای مالی فعالیت کنند. به عبارت ساده‌تر؛ در پراپ، تریدرها (خصوصا تریدرهای حرفه‌ای) به استخدام بروکرها درمی‌آیند تا در ابعاد بزرگ‌تری به فعالیت در بازارهای مالی بپردازند و سود قابل توجهی را از نوسانات قیمتی کسب کنند. البته که این مسئله برای بروکرها نیز بدون سود نبوده و شرکت‌ها در سود بدست آمده سهیم هستند!

پراپ جزء موضوعات جدید بازارهای مالی به حساب نمی‌آید، اما اخیرا، خصوصا در کشور ما (ایران) به یکی از داغ‌ترین موضوعات مورد بحث تبدیل شده و تریدرهای زیادی به سمت استفاده از آن رفته‌اند. 

در گذشته پراپ تنها به بازار فارکس اختصاص داشت، اما این روزها با گسترش چشمگیر محبوبیت ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی، شرکت‌ها فعالیت خود را در آنها نیز آغاز کردند. 

پراپ یک مرحله ای

پراپ یک مرحله‌ای، به مدلی از پراپ می‌گویند که در آن تریدر برای ورود به قرارداد پراپ، نیازی به گذراندن دوره ارزیابی ندارد. در این مدل، تریدر پس از ثبت نام در بروکر، بلافاصله می‌تواند با سرمایه بروکر، معاملات خود را آغاز نمایند. 

در پراپ یک مرحله‌ای، بروکر معمولاً شرایط خاصی را برای تریدر تعیین می‌کند که باید برآورده شود. این شرایط می‌تواند موارد زیر را شامل شود: 

 • حداقل میزان سرمایه مورد نیاز
 • حداقل میزان سودآوری در یک بازه زمانی مشخص
 • رعایت قوانین و مقررات شرکت پراپ تریدینگ

در صورتی که تریدر بتواند شرایط تعیین شده توسط بروکر را برآورده کند، می‌تواند به طور رسمی وارد قرارداد پراپ تریدینگ شود. 

مزایا و معایب پراپ یک مرحله‌ای

پراپ تریدینگ یک مرحله‌ای مزایا و معایبی دارد. 

مزایا:

یکی از مزیت‌های اصلی این مدل، این است که تریدر می‌تواند بدون اتلاف وقت و هزینه، وارد قرارداد پراپ شود.

معایب: 

بزرگ‌ترین عیب پراپ یک مرحله‌ای این است تریدرهایی که تجربه و مهارت کافی ندارند، با ورود به این مدل، منجر به زیان بروکر و حتی خودشان شوند. 

در کل، پراپ یک مرحله‌ای می‌تواند برای تریدرهایی که دانش، تجربه و مهارت کافی در زمینه ترید کردن دارند، گزینه مناسبی باشد. اما این مدل ریسک بالایی داشته و فقط برای معامله‌گرانی مناسب است که از ریسک‌پذیری بالایی برخوردارند.

پراپ دو مرحله ای

پراپ دو مرحله‌ای، مدلی از پراپ است که در آن تریدر برای ورود به قرارداد پراپ، باید دوره ارزیابی را بگذراند. در این مدل، تریدر پس از ثبت نام در بروکر، وارد دوره ارزیابی می‌شود. در طول دوره ارزیابی، او باید معاملات خود را انجام دهد و عملکرد او توسط کارشناسان بروکر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در این نوع از پراپ، معمولا بروکرها شرایط بسیار خاصی را برای تریدرها در نظر می‌گیرند که باید حتما در طول دوره ارزیابی توسط آنها برآورده شود. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • حداقل میزان سودآوری در یک بازه زمانی مشخص
 • رعایت قوانین و مقررات شرکت پراپ تریدینگ

در صورتی که تریدر بتواند شرایط تعیین شده توسط بروکر را برآورده کند، بطور رسمی وارد قرارداد پراپ خواهد شد. 

دریافت سرمایه برای فارکس

روش‌های مختلفی جهت دریافت سرمایه برای فارکس وجود دارد که پراپ یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین آنهاست. برای بهره‌گیری از این روش اخذ سرمایه جهت معامله در فارکس می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک بروکر معتبر و باسابقه بیابید. سپس اقدامات اولیه نظیر ثبت نام برای یک حساب پراپ را انجام دهید. این فرآیند معمولا مواردی مانند تکمیل فرم درخواست و احراز هویت (ارائه مدارک شناسایی) را شامل می‌شود. 
 • حتما قرارداد پراپ را قبل از امضا و تائید پراپ تریدینگ مطالعه نمائید. زیرا باید با اطلاعات و آگاهی کامل نسبت به شرایط، قوانین و مقررات وارد آن شوید. از جمله مواردی که باید توجه داشته باشید؛ میزان سرمایه‌ای که در اختیار شما به عنوان تریدر قرار می‌گیرد، میزان سودی که به شما پرداخت می‌شود، میزان ضرری که باید جبران نمائید و البته قوانین مرتبط با معاملات. 
 • در پراپ دو مرحله‌ای حتما دوره ارزیابی را با موفقیت پشت سر بگذارید. چه بسا که این دوره حتی به افزایش مهارت‌های شما نیز کمک خواهد کرد. 
 • معاملات‌تان را شروع کنید. پس از عبور از تمام مراحل، وقت آن رسیده که معاملات‌تان را استارت بزنید. (توصیه داریم که مدیریت ریسک را جدی گرفته و تنها با سرمایه‌ای که می‌توانید از دست بدهید، وارد معاملات شوید).

بهترین بروکرها و شرکت های ارائه دهنده حساب پراپ

یکی از مهم‌ترین مراحل استفاده از پراپ، یافتن بهترین بروکر فارکس و شرکت‌های ارائه دهنده حساب پراپ است. از همین‌رو این بخش را به معرفی دو مورد از بهترین بروکرهای فعال اختصاص داده‌ایم. 

ای پلنت بروکرز

ویتاورس

بروکر ویتاورس یک شرکت ارائه دهنده خدمات معاملات فارکس و CFD است که در سال 2019 تأسیس شد. این بروکر مجوزهای خود را از CySEC قبرس و ASIC استرالیا دریافت کرده است. 

بروکر ویتاورس دو نوع حساب پراپ ارائه می دهد:

 • حساب پراپ یک مرحله ای: در این نوع حساب، تریدر پس از ثبت نام و واریز حداقل 100 دلار، می تواند بلافاصله با سرمایه شرکت، معاملات خود را شروع کند.
 • حساب پراپ دو مرحله ای: در این نوع حساب، تریدر پس از ثبت نام و واریز حداقل 100 دلار، وارد دوره ارزیابی می‌شود. در طول دوره ارزیابی، تریدر باید معاملات خود را انجام دهد و عملکرد او توسط شرکت ویتاورس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در صورتی که تریدر بتواند شرایط تعیین شده توسط شرکت ویتاورس را برآورده کند، به طور رسمی وارد قرارداد پراپ خواهد شد.

شرایط و مقررات حساب پراپ بروکر ویتاورس به شرح زیر است:

 • حداقل سرمایه: 100 دلار
 • درصد سود: 70%
 • درصد ضرر: 30%
 • حداکثر ضرر روزانه: 20%
 • حداکثر ضرر ماهانه: 50%
 • دوره ارزیابی: 30 روز
 • شرایط ارزیابی: 10% سود در 30 روز

حواس‌تان باشد که برای بهره‌مندی از حساب پراپ ویتاورس باید در این سایت ثبت نام و احراز هویت کنید. 

و در آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با یکی از رایج‌ترین حساب‌های معاملاتی در بازارهای مالی که این روزها حسابی سر زبان‌ها افتاده، «پراپ» آشنا کنیم. حتی برخی از بهترین سایت‌ها با بهترین شرایط را نیز معرفی نمودیم. 

با این حال اگر همچنان سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده و یا ابهاماتی در این زمینه وجود دارد، میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروکر فارکس بروکر فارکس با کمترین اسپرد